Rajdowa Grupa B - Audi Quattro, Peugeot 205 T16, Lancia Delta S4, Lancia 037, Renault 5 Turbo, Opel Manta 400
Start arrow Artykuły arrow Filmy arrow Film: "Climb Dance"
22.01.2022.
 
 
Film: "Climb Dance" Drukuj Email
Filmy
Autor: Maciej Czapiński   
Climb DanceW 1990 roku ukazał się krótki film przedstawiający wjazd na górę Pikes Peak podczas "Race to the clouds" z 1988 roku - szutrowego wyścigu górskiego na szczyt Pikes Peak w Colorado, USA. Za kierownicą turbodoładowanego Peugeota 405 T16, zbudowanego wg zasad tworzenia samochodów grupy B, siedział były rajdowy mistrz świata - Ari Vatanen, a rekord przez niego ustanowiony utrzymał się przez następne sześć lat.
 
 
Reguły wyścigu są proste. Chodzi o jak najszybsze pokonanie toru o długości 19.99 km. Zawodnicy mają do pokonania 156 zakrętów i różnicę ponad 1500 metrów wysokości przy średnim nachyleniu 7%. Już same liczby robią wrażenie. A co, jeśli dodamy do tego, że przez większość trasy mamy z jednej strony ścianę, a z drugiej urwisko? Na Pikes Peak dopuszczane są praktycznie dowolne samochody, co spowodowało, że niektóre samochody Grupy B pojawiły się na tej trasie po zakazaniu ich startów w mistrzostwach świata.
Climb Dance Climb Dance
Film realizowany jest z kilku kamer - mamy ujęcia z wnętrza samochodu (zarówno widok przez szybę, jak i z kamery skierowanej na kierowcę), z prawego błotnika, z przedniego spoilera, oraz oczywiście z helikoptera. Całość uzupełniona kilkoma stałymi kamerami na trasie, umieszczonymi nierzadko w dość zaskakujących miejscach.
 
Losowy Obraz
Historia grupy B
Nowości
Sonda
Najlepszy samochód
 
 
Top! Top!